Вітання

Колектив Інституту української мови НАН України щиродружньо вітає з ювілеєм Зінаїду Георгіївну Козирєву, кандидата філологічних наук, старшого наукового співробітника відділу лексикології, лексикографії та структурно-математичної лінгвістики!

Площина наукових зацікавлень Зінаїди Георгіївни широка – від історії української мови, історичної лексикології та лексикографії до вивчення сучасних процесів у лексиці та фразеології  в українській літературній мові, новітніх підходів в їхньому  лексикографічному описі. Дослідниця брала участь у написанні теоретичної частини й укладанні пробних статей «Словаря старославянского языка восточнославянской редакции ХІ–ХІІІ вв. Проспект» (1987), в опрацюванні за фотокопією, транслітеруванні, поділу на слова тексту пам’ятки української мови ХІІІ ст. «Євсевієве Євангеліє» (2001), у підготуванні розділу «Іменник» колективної монографії «Нариси з морфології старослов’янської мови східнослов’янських пам’яток XI–XIII ст.» (2008). Кандидатська дисертація Зінаїди Георгіївни «Історія назв продуктів харчування та їжі в українській мові» (1984) становить важливий складник досліджень нематеріальної культурної спадщини України. Вона одним із об’єктів  вивчення обрала лексико-семантичну групу «хліб», а до національного переліку нематеріальної культурної спадщини України, як відомо, входить  елемент «Культура хліба (Хлібна культура і традиції)».  

Робота над  «Українським лексиконом кінця XVIII — початку ХХІ ст.: словником-індексом: у 3-х т.» (2017) та «Словником української мови в 11 томах. Додатковий том: у 2 кн.» (2017) як члена редакційної колегії і укладача дала змогу Зінаїді Георгіївні осмислити тенденції розвитку українського лексикону, внутрішньо- і позамовні чинники впливу на стабільність його функціонування.

Вагомим є внесок З.Г. Козирєвої до теорії та практики авторської лексикографії, зокрема до вивчення творчої спадщини Є.О. Сверстюка. Вона – відповідальний редактор і один з авторів колективної монографії «Теоретичні засади лексикографування мовотворчості: ідіолект і узус» (2023), один з наукових редакторів і авторів «Словника мови творчих особистостей України другої половини ХХ – початку ХХІ століття» (2022).

Зичимо Вам, вельмишановна Зінаїдо Георгіївно, снаги й творчого запалу в праці над новим тлумачним Словником української мови активного типу!

Життєвої сили й стійкости, усіляких гараздів під мирним небом України!

Многая і Благая Літа!