Некролог

13 листопада 2024 року перестало битися серце професора
Миколи Петровича Лесюка — видатного українського мовознавця, педагога.
Наукова постать М. П. Лесюка — велична, яскрава й багатогранна. У ній гармонійно поєдналися риси педагога вищої школи, талановитого й вдумливого вченого. Його дослідження завжди надійно аргументовані мовними фактами. У науковому доробку Миколи Петровича понад 400 наукових і публіцистичних праць, серед яких п’ять одноосібних монографій, словник рідної говірки, кілька підручників та наукових посібників.
Усе його життя було пов’язане з  Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника, де він тривалий час очолював кафедру слов’янських мов, був деканом філологічного факультету, директором Інституту філології. Завдяки його ініціативі та зусиллям кафедра слов’янських мов має добре налагоджені творчі, наукові та ділові зв’язки з багатьма навчальними закладами Польщі та Чехії.
Розпочавши свою наукову діяльність дослідженнями зі словотвору, М. П. Лесюк продовжив свою діяльність в інших галузях мовознавства – граматики, історії розвитку і становлення української літературної мови і мови письменників. Особливу увагу Микола Петрович приділяв цілісності сприйняття мови й культури як одного суб’єкта. Він мав справжній талант помічати глибини народномовної стихії, а найбільшим захопленням було фіксувати мовні скарби рідної говірки та розмаїття українських народних пісень, зокрема коломийок, у яких споконвіків оспівуються всі грані буття народу і на які таке багате Прикарпаття. Своєю монографією «Мовний світ сучасного галицького села (Ковалівка Коломийського району)», яка є багатоаспектним лінгвістичним аналізом однієї говірки, дослідник показав, як можна і треба любити свою батьківщину, свій край, рідне слово. Діалектологія – це було ще одне захоплення дослідника. На жаль, Микола Петрович не встиг уповні зреалізувати масштабні наукові задуми в царині діалектології. Днями побачила світ перша частина праці «Мовна стихія Ковалівки»…
Висловлюємо щирі співчуття колегам, рідним і близьким покійного. Сумуємо разом із Вами.
Світла пам’ять про Вченого назавжди залишиться в наших серцях, а наукові праці та ідеї Миколи Петровича прислужаться ще не одному поколінню науковців.
Колектив Інституту української мови
Національної академії наук України